Rate this post

Vjeshte Ejani, përveç zgjedhjes së frutave kryesore, të shijshme dhe të lira për familjen, duhet t’i kushtojmë vëmendje edhe frutave që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe rezistencës në stinët që ndryshojnë. Ndiqni artikullin tonë më poshtë për të ditur se çfarë frutash tipike, të shijshme – ushqyese – të lira ka vjeshta.

Cili është fruti më i lirë i shijshëm në vjeshtë: Banania me piper?

Specialiteti i Hanoi sa herë që mblidhet: piper banane dhe oriz jeshil

Mund të thuhet se fruti më i njohur që hamë shpesh është speci i bananes, sepse ky frut është i lehtë për t’u rritur, i lehtë për t’u korrur dhe shumë i lirë. Jo vetëm kaq, dietologët kanë konfirmuar se banania e pjekur është një ushqim që tretet shumë shpejt nga trupi dhe siguron një burim të konsiderueshëm energjie, ndaj është një ushqim i vlefshëm për punëtorët.Në nevojë për një aktivitet të rëndë fizik, sportistët duhet të rimbushen urgjentisht glukozës në gjak.

Përveç kësaj, bananet e pjekura kanë gjithashtu shumë minerale dhe vitamina që janë të nevojshme për trupin. Speci banane është gjithashtu një ilaç i mirë antihipertensiv dhe nuk ka asnjë efekt anësor për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit dhe përmbajtjes së ulët të natriumit. Nëse hani 2-3 banane të pjekura çdo ditë për disa javë, mund të ulni presionin e gjakut me rreth 10% ose edhe më shumë.

Studimet e fundit tregojnë gjithashtu se bananet dhe specat kanë një pozicion të rëndësishëm në dietat me pak lipide, me bazë kripën dhe janë shumë të mira për njerëzit me kolesterol të lartë në gjak, njerëzit që vuajnë shpesh nga kapsllëku, tretja e dobët etj. Kështu që mund të jetë tha se bananet e pjekura nuk janë vetëm një ushqim i shijshëm, i ushqyeshëm dhe i lirë, por edhe një ilaç që ushqen trupin dhe shëron shumë sëmundje.

Speci banane ka shumë mënyra për t’u përgatitur. Përveç të ngrënit direkt me copëza të shijshme, mund të bëni akullore me banane, smoothie me banane, kek me banane … për t’u ndryshuar për shumëllojshmëri.

Çfarë është Festivali i Varkave të Dragoit? Dhe pjatat e domosdoshme

Vjeshta ka pijet më të mira: portokallet

Sallata me karkaleca portokalli e pëlqen e gjithë familja

Kultura kryesore është shumë e lirë, madje më pak se 10k / 1 kg portokall të ëmbël të rastësishëm. Një portokall në ditë do të reduktojë ndjeshëm rrezikun e gurëve në veshka.

Portokallet kanë fuqi të fuqishme kundër plakjes falë përmbajtjes së tyre të lartë antioksidante dhe vitaminës C që mbron lëkurën nga dëmtimet UV, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe parandalon pigmentimin dhe inflamacionin e lëkurës. Portokallet janë gjithashtu të pasura me kalium, një mineral që është thelbësor për shëndetin e zemrës dhe përmban shumë polifenole që janë një agjent antiviral, anti-inflamator, anti-alergjik dhe kundër kancerit.

Nëse merrni kohë për të ngrënë portokall drejtpërdrejt pa pirë ujë, portokallet do t’ju ndihmojnë të rrisni marrjen e fibrave, të kuroni kapsllëkun dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm. Një filxhan lëng portokalli përmban deri në 8% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës A.

Xem thêm :   F0 nên ăn trái cây gì? - F0 nên ăn hoa quả gì

Nëse nuk ju pëlqen të hani portokall ose nuk pini lëng të freskët portokalli, mund të shtoni copa portokalli në sallatën ose tërshërën tuaj, ato do të jenë shumë të mira për shëndetin tuaj.

Cilat janë frutat tipike të vjeshtës: Grejpfruti?

Lëng tërheqës i grejpfrutit të pjeshkës

Grejpfruti përmban shumë acid, por lëngu i grejpfrutit reagon me alkalin pas tretjes. Pra, është shumë i mirë për sistemin tuaj të tretjes. Grejpfruti është i pasur me pektinë dhe fibra të tretshme që ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak

Sasia e madhe e vitaminës C në grejpfrut gjithashtu ndihmon në forcimin dhe ruajtjen e elasticitetit të arterieve, forcimin e sistemit imunitar. Përveç kësaj, ju mund të humbni peshë duke ngrënë më shumë grejpfrut sepse grejpfruti ndihmon në djegien e yndyrës, enzimat në grejpfrut ndihmojnë në absorbimin dhe reduktimin e sasisë së niseshtës dhe sheqerit që hyn në trup. Përveç kësaj, grejpfruti mund t’ju ndihmojë të reduktoni lodhjen, pagjumësinë, diabetin, temperaturën, stomakun dhe madje edhe kancerin e pankreasit.

Çfarë frutash zakonisht vjen në vjeshtë: Guava

Pjeshkët guava kanë shumë lëndë ushqyese të vlefshme

Guava përmban nivele të larta të likopenit dhe antioksidantëve që kanë efekte kundër kancerit, veçanërisht kancerit të prostatës dhe kancerit të gjirit. Në veçanti, gujava me mish të kuq përmban më shumë antioksidantë sesa guava me mish të bardhë.

Lëngu i gujavës ose zierja e gjetheve të gujavës do të ndihmojë në lehtësimin e kollës dhe ftohjes dhe do të ndihmojë në pastrimin e traktit respirator duke ndihmuar në nxjerrjen e gëlbazës. Përveç kësaj, ky ujë mund të shërojë dhimbjen e dhëmbëve, mishrat e fryrë dhe ulcerat e gojës, të shërojë plagët e jashtme ose të kapërcejë infeksionet bakteriale.

Kurimi i kapsllëkut është përdorimi i gujavës që shumë njerëz e njohin sepse përbërja e gujavës është në fakt e pasur me fibra për të ndihmuar në mbështetjen e procesit të tretjes për të funksionuar më mirë, duke parandaluar kapsllëkun. Një guava mesatare siguron deri në 35% të nevojave ditore të trupit për fibra. Në veçanti, ka një efekt laksativ dhe pastron zorrët, ndaj kur hani, mos hiqni dorë nga farat e guava.

Çfarë është i ftohti i Ban? Shpjegoni pse e quajnë të ftohtë

Çfarë lloj fruti ka në vjeshtë: Fruti i dragoit?

fruti i Dragoit

Fruti i Dragoit është i ulët në kalori, por përmban shumë vitamina dhe minerale thelbësore, veçanërisht përmbajtje të lartë të fibrave, të cilat janë të mira për shëndetin. Përveç lëndëve ushqyese thelbësore, fruti i dragoit siguron gjithashtu komponime të dobishme bimore si polifenolet, karotenoidet dhe betacianinet.

Ngrënia e frutave të dragoit ndihmon në plotësimin e hekurit, i cili luan një rol të rëndësishëm në transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin, duke e zbërthyer ushqimin në energji. Përveç kësaj, i kombinuar me përmbajtjen e lartë të vitaminës C në frutat e dragoit do të ndihmojë trupin tuaj të absorbojë më mirë hekurin.

Vitamina C dhe karotenoidet rastësisht në frutat e dragoit mund të forcojnë sistemin imunitar dhe mund të neutralizojnë radikalet e lira për të parandaluar efektet e dëmshme në trup.

Fruti i dragoit përmban prebiotikë, një substancë që ndihmon në nxitjen e rritjes së baktereve të dobishme në traktin e zorrëve, duke përmirësuar ekuilibrin e baktereve të dobishme. Konsumimi i rregullt i prebiotikëve mund të zvogëlojë rrezikun e infeksioneve gastrointestinale dhe diarresë.

Cili është fruti tipik në vjeshtë: Këndohet

Fiq të kripur të servirur me kërmij të zier

Fiqtë përmbajnë shumë fibra, të cilat ndihmojnë trupin të tretet më mirë. Përveç kësaj, kalciumi në fiq ndihmon kockat tuaja të jenë më të forta dhe ju mund të hani më shumë fiq pa frikë nga yndyra, sepse ky frut përmban pak kalori.

Xem thêm :   Egg cleanse là gì? Egg cleansing là gì? Giải thích đúng nhất

Rezultatet e studimeve eksperimentale farmakologjike tregojnë se fiqtë kanë efekte laksative, ulin presionin e gjakut dhe parandalojnë kancerin.

Në mjekësinë tradicionale, fiqtë kanë shije të ëmbël, përdoren për trajtimin e sëmundjeve të tilla si dizenteria, enteriti dhe molla, kapsllëku, hemorroidet, prolapsi i zorrës së trashë, dhimbjet e fytit, vlimet dhe plagët, anoreksia, reumatizma…

Përveçse të hamë fiq direkt, mund të bëjmë reçel fiku, fiq të kripur për ta bërë këtë frut më tërheqës.

Çfarë frutash ka në vjeshtë: rrushi

Rrushi është frut ushqyes dhe tërheqës

Rrushi është një burim i pasur i vitaminës K, një vitaminë e tretshme në yndyrë që është e rëndësishme për koagulimin e gjakut dhe kockat e shëndetshme. Rrushi është gjithashtu një burim i vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm thelbësor për shëndetin e indit lidhës. Rrushi përmban sasi të larta të antioksidantëve që ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve kronike

Ky frut përmban komponime bimore që mund të mbrojnë kundër disa llojeve të kancerit. Resveratroli është një nga substancat që gjendet në rrush dhe është treguar se mbron nga kanceri duke reduktuar inflamacionin, duke vepruar si një antioksidant dhe duke parandaluar rritjen dhe përhapjen e tij të qelizave kancerogjene në trup.

Një filxhan 151 gram rrush përmban vetëm 23 gram sheqer, kështu që kjo mund të jetë një zgjedhje e mirë për njerëzit me diabet. Në një studim 16-javor me 38 burra, ata morën 20 gram ekstrakt rrushi çdo ditë dhe sheqeri i tyre në gjak ra, krahasuar me një grup kontrolli.

Ngrënia e rrushit ndihmon në mbështetjen e shëndetit të trurit. Studimet e kryera te minjtë kanë treguar gjithashtu se resveratroli përmirëson të mësuarit, kujtesën dhe disponimin kur merret për 4 javë. Përveç kësaj, truri i minjve të laboratorit tregoi shenja rritjeje dhe rritje të furnizimit me gjak në tru.

Cili është fruti tipik i vjeshtës: Papaja?

Papaja e shijshme dhe ushqyese

Papaja përmban antioksidantë të shëndetshëm të quajtur karotenoidë. Për më tepër, trupi ynë i absorbon më mirë këto antioksidantë të dobishëm nga papaja sesa nga frutat dhe perimet e tjera.

Shtimi i papajas në dietën tuaj të përditshme mund të përmirësojë shëndetin e zemrës. Studimet tregojnë se ky frut është i pasur me likopen dhe vitaminë C që mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Enzima papaina në papaja kontribuon në lehtësimin e tretjes së proteinave. Ky është një ilaç për kapsllëkun dhe sindromën e zorrës së irrituar (IBS).

Çfarë fruti ka vjeshta: hurma?

Hurma të thara në diell të stilit japonez

Hurma është një frut tipik i vjeshtës, jo vetëm i shijshëm por ka edhe shumë ngjyra të bukura si jeshile, e verdhë, e kuqe, ndaj shumë njerëz zgjedhin ta shijojnë.

Përdorimi i hurmës ose i ushqimeve funksionale të nxjerra nga hurma mund të jetë efektiv në parandalimin e diabetit, uljen e shkallës së komplikimeve të diabetit përmes uljes së presionit të gjakut, lipideve të gjakut dhe rregullimit të presionit të gjakut.stresin oksidativ. Përveç kësaj, hurmat e pjekura janë të pasura me karotinë, të dobishme në sëmundjet e shkaktuara nga mungesa e vitaminës A si verbëria e natës, dermatiti atopik etj.

Hurmat mund të hahen drejtpërdrejt ose të thata. Hurmat e thata duhet të thahen në ajër për dy deri në tre javë dhe më pas të thahen përpara produktit të përfunduar.

Xem thêm :   Nói quá là gì? Tác dụng nói quá trong Ngữ văn 8

Për t’i bërë hurmat të piqen shpejt, njerëzve shpesh u sjellin “uthull” në enë të mbyllura me lëvozhgë orizi, banane të pjekura ose zhyten në ujë hiri, në mënyrë që hurmat të humbasin shijen e tyre të mprehtë.

Hurmat përmbajnë tanine, të cilat shkaktojnë shije të mprehtë dhe pektinë, veçanërisht kur fruti është ende i gjelbër ose jo plotësisht i pjekur. Tanina dhe pektina janë substanca që kanë efekte astringente në mukozën e zorrëve, duke ndikuar në lëvizshmërinë e zorrëve. Ngrënia e tepërt e hurmës jeshile, veçanërisht kur keni uri, këto substanca do të shkaktojnë fryrje, dispepsi, madje mund të çojnë në nauze, të vjella ose shkaktojnë kapsllëk, pengim të zorrëve.

Cilat janë frutat në vjeshtë: Jackfruit?

Pasi të keni ngrënë jackfruit dhe duke u puthur, sigurohuni që i dashuri juaj të bjerë në dashuri

Jackfruit është një burim i shkëlqyer i vitaminës C, përveç vitaminës C, jackfruit është gjithashtu i pasur me lëndë ushqyese me veti kundër kancerit dhe kundër plakjes. Këto lloj fitonutrientësh do të kenë aftësinë të largojnë radikalet e lira që shkaktojnë kancer nga trupi, duke ngadalësuar degjenerimin e qelizave, shkaktar të sëmundjeve degjenerative.

Jackfruit përmban edhe substanca që kanë çrregullime kundër ulçerës dhe tretjes, duke parandaluar kapsllëkun. Kjo lloj fije funksionon gjithashtu për të hequr mukozën në zorrë, duke reduktuar kështu rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Ky frut përmban shumë vitaminë A, një lëndë ushqyese që ka efekte të mëdha në ruajtjen e shëndetit të syve dhe lëkurës. Jackfruit punon për të parandaluar sëmundjet e lidhura me sytë si degjenerimi makular ose verbëria e natës.

Jackfruit konsiderohet një frut jashtëzakonisht i dendur me energji për shkak të pranisë së sheqernave si fruktoza dhe saharoza, të cilat na japin një nxitje pothuajse të menjëhershme të energjisë. Megjithatë, ky frut nuk përmban yndyra të ngopura, kolesterol, ndaj është ende një frut i mrekullueshëm për t’u shijuar.

Ashtu si bananet, kaliumi i përmbajtur në jackfruit është treguar se ul presionin e gjakut. Prandaj, ngrënia e rregullt e frutave është mënyra për të reduktuar rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Jackfruit është gjithashtu i pasur me magnez, një lëndë ushqyese e rëndësishme në përthithjen e kalciumit. Kombinohet me kalcium për të ndihmuar në forcimin e kockave dhe parandalimin e çrregullimeve të lidhura me kockat.

Përveç kësaj, jackfruti përmban edhe shumë hekur, i cili ndihmon në parandalimin e anemisë, kontrollon qarkullimin e gjakut në trup. Për ata që janë në dietë, jackfruti është një frut i mrekullueshëm për të parandaluar mungesën e hekurit pa frikën e shtimit të peshës.

Së fundmi ju kemi prezantuar 10 lloje frutash që ndihmojnë në përgjigjen e pyetjes se cili është fruti tipik i vjeshtës. Këto fruta, kur hahen në stinën e duhur, janë jashtëzakonisht të sigurta dhe kanë një çmim shumë të lirë, ju lutemi përfitoni nga blerja e suplementeve ushqimore për të gjithë familjen tuaj këtë vjeshtë.

Përmes artikullit Cilat janë frutat tipike të vjeshtës? 10 fruta të shijshme dhe ushqyese për t’i ngrënë në vjeshtë i Cakhia TVi është përgjigjur pyetjes suaj të kërkimit? Nëse jo, ju lutemi lini një koment për shkollën Shkolla e mesme Yen Tran te lutem pergjigju.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mùa thu có quả gì đặc trưng? 10 loại quả nên ăn vào mùa thu ngon, bổ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Cakhia TV

Link xem trực tiếp bóng đá hôm nay tốc độ cao, chất lượng full HD rõ nét nhanh nhất, không bị chặn. Cakhia TV xem bóng đá mọi lúc mọi nơi cùng dàn bình luận viên tiếng Việt, hướng dẫn soi kèo các trận thi đấu hấp dẫn.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *